Blog około-lekarski

Ból oka a komputer

Posted on: 29 października 2007

Bolące oczy to częsty problem osób, które spędzają dużo czasu przed ekranem. Złe warunki oświetleniowe, kiepska ergonomia środowiska pracy, brak przerw i prostych ćwiczeń – przyczyniają się do pogorszenia naszego narządu wzroku.

O oczy należy dbać bardziej, niż o inne części ciała. Poniżej kilka porad, skierowanych zwłaszcza dla użytkowników komputera.

  1. Pamiętaj o robieniu przerw. Przynajmniej raz na godzinę odejdź na 5 minut od monitora. Stań przy oknie, popatrz w dal, najlepiej na coś zielonego. Odetchnij świeżym powietrzem. Jeśli nosisz okulary, zdejmij je. Możesz wykonywać różne ćwiczenia, np: fitness dla oczu
  2. Zadbaj o dobre oświetlenie stanowiska pracy. Słońce nie powinno Cię razić, nie powinno się też odbijać od ekranu. Pomieszczenie powinno być jak najlepiej oświetlone, by kontrast między monitorem a otoczeniem był jak najmniejszy. W razie potrzeby, zmniejsz jasność ekranu (to prosta czynność – sprawdź w instrukcji).
  3. Twoja kondycja także ma wpływ na oczy. Dbaj o wypoczynek (także czynny – poprawia dotlenienie mózgu) i odpowiednią ilość snu. Sen to czas, kiedy Twoje oczy nie rejestrują żadnych bodźców i mogą się zregenerować.
  4. Ból oka może mieć wiele przyczyn, nie tylko związanych z komputerem. Pamiętaj o kontroli u okulisty!

Oczy to wrażliwy narząd. Dbaj o niego 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: