Blog około-lekarski

Odczulanie

Posted on: 29 września 2007

Niektórych alergenów, na które ludzie są uczuleni, nie da się uniknąć. Ciężko nie wychodzić z domu, kiedy pylą rośliny. Nigdy nie wiemy, kiedy może użądlić osa.

Można jednak nauczyć układ odpornościowy, żeby nie traktował alergenu jako wroga – przecież jest zupełnie nieszkodliwy. W niektórych przypadkach można to osiągnąć za pomocą odczulania (immunoterapii alergenem). Polega to na tym, że w określonych odstępach czasu, wprowadza się do organizmu dawkę alergenu (przy pomocy podskórnego zastrzyku). Leczenie może trwać nawet kilka lat, ale za to jest bardzo skuteczne. Im więcej alergenu wprowadzi się w ten sposób do organizmu, tym mniejsza będzie reakcja alergiczna – np. mniejszy katar sienny (lub jego całkowity brak).

Odczulanie ma kilka wad:

  • jest dosyć drogie
  • jest czasochłonne – wymaga wprowadzania kolejnych dawek np. co 2 tygodnie – miesiąc (zazwyczaj w cyklu całorocznym, który jest skuteczniejszy od odczulania przedsezonowego)
  • wymaga zastrzyku 😉 (przeszkoda dla małych dzieci)

W przeciwieństwie do innych metod leczenia, eliminujemy w ten sposób przyczynę problemu – a nie objawy. Odczulanie jest bardzo skuteczne (przetestowałem na własnej skórze 🙂 ). Podobno zmniejsza nawet szanse wystąpienia innych alergii w przyszłości.

Mimo przedstawionych wad (które być może będą mniej uciążliwe w przyszłości) – polecam odczulanie wszystkim, którzy się wahają. Opłaca się wytrwać ten czas – życie jest dużo przyjemniejsze.

DOPISEK: Po 5 latach, moje odczulanie (na pyłki traw i żyto: najpierw Catalet T, potem Allergovit) się skończyło. Jestem bardzo zadowolony z rezultatów – sezon trwa już miesiąc, a ja praktycznie nie odczuwam objawów. W razie czego mam w rezerwie tabletki Telfast, ale mam nadzieję, że nie będą konieczne 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: