Blog około-lekarski

Pierwsza pomoc

Posted on: 29 grudnia 2006

Temat edukacji w zakresie medycyny ratunkowej jest jednym z tych, które zasługują na większą uwagę.

Umiejętność pierwszej pomocy przydaje się rzadko – ale gdy już jest potrzebna, może uratować życie. A nie ma nic cenniejszego niż życie i zdrowie. Wystarczy pomyśleć, że przypadkowy przechodzień może uratować nas, albo kogoś nam bliskiego. Czy uczenie młodych ludzi tej umiejętności nie jest ważniejsze niż (nie umniejszając roli tych zajęć) przygotowanie do życia w rodzinie czy wychowanie patriotyczne?

W moim przypadku nauka pierwszej pomocy z prawdziwego zdarzenia odbyła się podczas jednego semestru P.O. (Przysposobienia Obronnego) w liceum. Na biologii było chyba tylko 5-minutowe nawiązanie do tematu. To za mało. Skoro od wypadku (zasłabnięcia, zawału,itd.) mija zazwyczaj kilkanaście minut zanim przyjedzie karetka, przydałoby się żeby w tym czasie poszkodowanym zajęła się choć jedna dobrze przygotowana osoba. Temat należy poruszyć już w gimnazjum, a w liceum (i na uczelni wyższej) powtarzać zajęcia (przynajmniej raz w roku – niektóre szczegóły łatwo zapomnieć).

Nauki pierwszej pomocy nigdy za wiele. Co z tego, że się jej też uczy podczas kursu na prawo jazdy, skoro państwo mogłoby dotować takie kursy dla wszystkich chętnych? Może to jest rozwiązaniem.

Reklamy

1 Response to "Pierwsza pomoc"

Jako ratownik i wieloletni praktyk popieram że pierwszej pomocy należy uczyć każdą grupę wiekową. Statystyki są brutalne w Polsce według ostatnich badań tylko 5% ludzi potrafi udzielić pierwszej pomocy – tragicznie mało. Warto poszerzać swoją wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy z wszelkich możliwych źródeł np. ze stron internetowych takich jak http://www.PierwszaPomoc.net.pl bo nigdy nie wiadomo kiedy przyjedzie profesjonalna pomoc. Karetka często ma olbrzymie trudności aby przebić się przez korki a stan naszych dróg też nie pozwala na zbyt szybką i bezpieczną jazdę nawet dla karetek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: